Vali Sarıibrahim, İKEV'in progrmaına katıldı.

Yayın: 08 Haziran 2024 - Cumartesi - Güncelleme: 08.06.2024 14:06:00
Editör - Administrator
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

İKEV Başkanı İhsan Duru ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı’nın konuşmalarının ardından katılımcılara hitap eden Valimiz H. Engin Sarıibrahim, doğumdan ölüme kadar öğrenmenin en temel faaliyet olduğunu belirterek dijital dünyada yaşadığımız en büyük problemin kendimizi yenileyememek ve geliştirememek olduğunu ifade etti.

 

Yapay zekâ gibi ileri teknolojilerin hayatımızı önemli derecede etkilediğini söyleyen Valimiz H. Engin Sarıibrahim, “hayat boyu öğrenmeye inanmış insanlar olarak kendimizi yenileyemediğimiz zaman hem idarecilik hayatında hem sosyal ve beşerî hayatın yanı sıra bütün alanlarda geriye doğru gideriz. Çünkü dünyamız hızlı bir şekilde değişiyor. Geldiğimiz noktada bugün artık doktorların ve insanların davranışlarını tekrarlayabilen veya insan davranışlarını analiz edebilen makineler üzerine konuşuyoruz. Bu makinelerin merkezinde de yapay zekâ uygulamaları var. Dünyadaki ekonomik gelişmelere baktığımız zaman ekonomideki büyümenin özellikle bu alanda olduğunu ve bu alanda çok büyük yatırımların ortaya çıktığını görmekteyiz. Sadece eğitim alanında değil toplumun ve ekonominin her alanında yapa zekâ ve yapay zekanın uygulamaları ile karşı karşıyayız. Bizim öğrenmemiz gereken şey ise yeniliğe açık olmaktır. Biz sürekliğinin veya devamlılığın sonsuzluğun içerisinde yenilenme, yenilendikçe de sonsuzluğa ulaşan bir anlayışla hareket etmemiz gerekiyor. Bu nedenle teknolojilerin hep en iyi taraflarını kullanarak, kendimizi yenileyerek hayata devam edeceğiz” dedi.

 

Konuşmasında gençlere kendilerini sürekli yenilemeleri ve geliştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Valimiz H. Engin Sarıibrahim, “Hergün yaptığınız ve size aklen, kalben ve size sakinlik duygusu veren bir alışkanlığınız olsun. Yürüyüş yapın, okuyun, yeni şeyler öğrenin, zamanınız bu anlamda çok iyi değerlendirin. Unutmayın, belli bir yaşa geldiğinizde zihninizin eskisi kadar kolay öğrenemediğini, bedeninizin eskisi kadar hareket edemediğini göreceksiniz. Şüphesiz bu ülkenin en büyük gücü siz gençlersiniz. Eğer sizler kendinize inanır, yenileyerek hayata devam ederseniz, inanıyorum ki okullardaki öğrencilerimize toplumumuza vereceğiniz güzel örneklerle çok iyi yerlere bu ülkeyi taşıyacaksınız”dedi

 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, İKEV Başkanı İhsan Duru, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı seminerde Valimiz H. Engin Sarıibrahim, başta İKEV olmak üzere seminere katkı veren akademisyenlere ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Eğitimde dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi için atılacak adımlar ve bu alandaki mevcut çalışmaların detaylı bir şekilde ele alındığı seminer ülkemizin farklı üniversitelerinden katılan akademisyenler tarafından yapılan sunumlarla devam etti.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.