Tüsiar yeni anketini açıkladı

Türkiye Ekonomi Ve Siyasi Gündem Araştırması 61 ili kapsayan bir anket düzenledi.

Resmi İlan Yayın: 04 Temmuz 2024 - Perşembe - Güncelleme: 04.07.2024 21:05:00
Editör -
Okuma Süresi: 7 dk.
Google News

Bu araştırma Tüsiar Araştırma ve Danışmanlık şirketi tarafından 25-30 Haziran tarihleri arasında Türkiye'nin 7 bölgesi 61 ilinde yapılmıştır. Araştırmada Amaç Ülkemizin mevcut Ekonomik, Siyasi ve Genel durumu hakkında halkın farkındalık düzeyini algılarını ve görüşlerini belirlemektir.

Araştırma 18 yaş üstü Türkiye'de ikamet eden kişilerle SurveyMonkey Audience

Sistemi Çevrimiçi internet aracılığıyla kolay da örnekleme yöntemi kullanılarak yapılmıştır.

Araştırmaya katılan toplam Denek sayısı 3.135'tir. Hatta Payı +- 3 ‘tür.

Katılımcıların bölgelerine göre dağılımına bakıldığında;

Marmara bölgesinden(1243 denek); İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Eskişehir, Tekirdağ, Sakarya, Düzce, Bilecik ve Edirne illeridir.
İç Anadolu bölgesinden(429 denek); Ankara, Konya, Kayseri, Aksaray, Sivas, Kırıkkale, Niğde, Çankırı ve Karamandır.
Ege Bölgesi'nden(363 denek); İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar, illeridir.
Akdeniz Bölgesi'nden(350 denek); Adana, Mersin, Hatay, Antalya, Kahramanmaraş, Yozgat, Osmaniye, Burdur,
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden(342 denek); Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Bitlis, Batman, Adıyaman.
Karadeniz bölgesinden(286 denek); Samsun, Giresun, Ordu, Sinop, Trabzon, Çorum, Kastamonu, Artvin, Bolu, Amasya, Rize ve Bayburt.
Doğu Anadolu Bölgesi'nden(132 denek); Erzurum, Van, Elazığ, Malatya, Ardahan ve Ağrı illeridir.

Araştırmaya katılan deneklerin Cinsiyet dağılımına göre bakıldığında katılımcıların %57.5'i Erkek, %42,5 ise Kadın katılımcıdan oluşmaktadır.

TÜRKİYENİN SORUNLARINI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÇÖZER!

Araştırma ’da katılımcılara Size göre Türkiye'nin sorunlarını hangi lider çözer? Sorusu sorulmuş katılımcıların %34,1'i Recep Tayyip Erdoğan,% 23,2'si Özgür Özel,% 9,9'u Fatih Erbakan,% 6,4'ü Tülay Hatimoğulları,% 4,4'ü Ümit Özdağ,% 2,8'i Musavat Dervişoğlu cevaplarını vermişlerdir.

YANLIŞ PARA POLİTİKALARI, YÜKSEK ENFİLASYONUN BAŞLICA SEBEBİ!

Sizce Türkiye'deki Yüksek Enflasyonun başlıca sebebi nedir? Sorusuna katılımcıların %36,3'ü Yanlış para politikaları,% 21,7'si Yüksek kamu harcamaları,% 13,8'i Döviz kurlarındaki dalgalanmalar,% 8,2'si Üretim maliyetlerindeki artış,% 20,1 ise Diğer cevabını vermişlerdir.

TÜRKİYE’DE İŞSİZLİĞİN ANA NEDENİ EĞİTİM VE İŞ GÜCÜ ARASINDAKİ UYUMSUZLUK!

Türkiye'deki İşsizliğin Ana sebebi nedir? Sorusuna Katılımcıların;% 45'i Eğitim ve işgücü arasındaki uyumsuzluk,% 18,9'u Yetersiz Ekonomik büyüme,% 15,7'si Küçük ve Orta ölçekli işletmelerin desteklenmemesi,% 2,2'si Teknolojik gelişmeler ve otomasyon,% 18,2'si ise Diğer cevapları vermişlerdir.

YENİDEN REFAH PARTİSİ AKPARTİYE ALTERNATİF OLAMAZ!

Katılımcılara sorulan bir diğer soruda ise; Size göre yeniden Refah Partisi AK Parti'ye Alternatif bir parti olabilir mi? Sorusu sorulmuş katılımcıların % 52'si Hayır olmaz,% 32,4'ü Evet olabilir,% 12,4'ü Kısmen olabilir, % 3.2'si ise Fikrim Yok cevabı vermişlerdir.

YAVUZ AĞIRALİOĞLU HAREKETİNİN BAŞARILI OLACAĞI DÜŞÜNÜLMÜYOR!

Eski milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun başlatmış olduğu siyasi hareketin Başarılı olacağını düşünüyor musunuz? Sorusu yöneltilmiş katılımcıların; % 67,3'ü Hayır Başarılı olacağını düşünmüyorum.% 14'ü Kısmen Başarılı olacağını düşünüyorum,% 4,9'u Evet başarılı olacağını düşünüyorum,% 13,8 ise Fikrim yok cevapları vermişlerdir.

ARAŞTIRMAYA KATILANLARIN ÇOĞUNLUĞU SİYASİ KİMLİK OLARAK ATATÜRKÇÜ!

Araştırmaya katılan deneklerin; Siyasi kimlik olarak Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Sorusuna vermiş oldukları yanıtlara göre değerlendirilecek olursak % 26,2'si Atatürkçü,% 21,1 biri Milliyetçi ,% 13,7'si Vatansever ,% 8,1'i laik,% 7,8'i Dindar, % 7,1 Demokrat,% 6,4'ü Milli Görüşçü,% 5,3'ü Muhafazakâr,% 2,9'u İslamcı, % 1,1'i Kürt milliyetçisi olarak tanımlamışlardır.

TÜRKİYENİN MEVCUT EKONOMİK DURUMU ÇOK KÖTÜ!

Katılımcılara Türkiye'nin mevcut Ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusu sorulmuş alınan cevaplar % 54,3 Çok kötü,% 17,4 Kötü,% 22,2 İyi,%5,3 Çok İyi % 0,8 Fikrim yok cevapları alınmıştır.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK SIKINTILARININ ANA NEDENİ İÇ POLİTİKA HATALARI!

Size göre Türkiye'nin Ekonomik sıkıntılarının ana nedeni nedir? Sorusuna katılımcıların % 25,2'si İç politika hataları,% 19,9'u Yetersiz üretim ve sanayi,% 18,3'ü Küresel ekonomik kriz,% 11,4'ü Yüksek enflasyon,% 8,5'i Dış politika ve Uluslararası İlişkiler,% 16,7'si ise Diğer cevabını vermişlerdir

CHP’NİN MAHALLİ İDARELER SEÇİMLERİNDE ZAFER KAZANMASI ULUSAL SİYASET ÜZERİNDE HİÇ BİR ETKİ YARATMAZ!

Katılımcılara CHP'nin mahalli idareleri seçimlerinde Zafer kazanması ulusal siyaset üzerinde nasıl bir etki yaratır? Sorusu sorulmuş alınan cevaplarda % 41,9'u Hiçbir etkisi olmaz, cevabını verirken, % 24,8'i CHP'nin ulusal politikada güçlenmesini sağlar,% 19,3'ü İktidar partisini zayıflatır,% 13'ü Muhalefetin genel olarak güçlenmesini sağlar, % 1 ise Fikrim yok cevapları vermiştir.

TÜRKİYE’DE YENİ BİR SİYASİ OLUŞUMA İHTİYAÇ YOK

Size göre Türkiye'de yeni bir siyasi oluşuma gerek var mıdır? Sorusunda katılımcıların % 51,4'ü Hayır gerek yoktur,% 41,4'ü Evet gerek vardır,% 4,4'ü Kısmen, % 2,8'i Fikrim yok cevapları vermişlerdir.

BU GÜN MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ OLSA CHP KIL PAYI AKPARTİ’NİN ÖNÜNDE!

Bugün milletvekilliği seçimi yapılacak olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz? Sorusunda katılımcıların % 29,6'sı CHP,% 29,3'ü AK Parti,% 10,4'ü MHP,% 8,9'u Dem Parti,% 7,9'u Yeniden Refah Partisi,% 3,5’i Zafer Partisi,%2,3'ü İyi Parti,% 4,9'u Diğer,% 3,2'si Kararsızım cevapları vermişlerdir.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.