Ticaret Odası üyelerine Kosgeb desteği

Ekonomi Yayın: 29 Mayıs 2024 - Çarşamba - Güncelleme: 29.05.2024 15:51:00
Editör - Administrator
Okuma Süresi: 6 dk.
Google News
Düzenlenen toplantıya Karaman İl Genel Meclis Başkanı Tamer Yıldızbaş, KOSGEB Müdürü Mevlüt Tavşan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Çelik, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan ve Meclis üyelerimiz katıldı.
 
Düzenlenen toplantıda KOSGEB Müdürü Mevlüt Tavşan katılımcılara KOSGEB ve Girişimcilik Destek Programı hakkında bilgilendirme yaptı. Sunumunda;
 
“1990 yılında kurulan KOSGEB, bu tarihten 2009 yılına kadar sadece imalat sanayi KOBİ’lerine destek vermekteydi. Ancak imalat sanayi dışındaki sektörlerinde ekonomik katma değer üretme ve istihdam yaratma potansiyellerinin artması ve imalat sanayi dışındaki KOBİ’lerden gelen yoğun talepler doğrultusunda, 2009 yılında KOSGEB Kuruluş Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle birlikte KOSGEB’in hedef kitlesi hizmet ve ticaret sektörlerindeki KOBİ’leri de kapsayacak şekilde genişletildi.
 
2009 yılında başlayan bu süreçle birlikte KOBİ’lerin geliştirilmesi ve katma değer sağlayacak daha nitelikli işletmelerin kurulması amacıyla yeni destek programları kurgulandı. Günün şartlarına, KOBİ ve girişimcilerin ihtiyaçlarına göre bu destek programları sürekli güncellendi.
 
KOSGEB, 2024-2028 stratejileri uyarınca, nitelikli projeleri finanse etmeye odaklı bir yapıya kavuşmak istemektedir. Bu yapıya ulaşmak için yalınlaştırma vizyonu çerçevesinde öncelikle KOSGEB’in destek programları “girişimcilik, ölçek büyütme, sürdürülebilirlik ve küresel rekabet” başlıklarında toplanmış ve destek mevzuatları bu kapsamda yenilenmektedir.
 
KOSGEB olarak bugüne kadar girişimcilik alanında çok önemli destekler vererek hizmet, ticaret, imalat ve bilişim alanlarda yeni işletmelerin kurulmasına, kurulduktan sonra da bu işletmelerin geliştirilmesine ve sürdürülebillirliklerine katkı sağlanmıştır. KOSGEB, Girişimcilik Destekleri’ni bugünkü şartlara göre tekrar güncelleyerek desteğin üst limitini 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkarmıştır.
 
Oluşturulan yeni versiyon Girişimcilik Destek Programı; İş Kurma Desteği ve İş Geliştirme Desteği olmak üzere iki ana başlıktan oluşmaktadır.
 
Bunlardan İş Kurma Desteği
 
İş Kurma Desteği kapsamında girişimcilere yüzde 100 destek oranı ile geri ödemesiz olarak kuruluş ve personel desteği sağlanıyor. Destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 1 yıl öncesinde kurmuş ve başvurudan önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimini tamamlamış olan girişimciler başvuru yapabileceklerdir. Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10 bin TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 20 bin TL tutarında kuruluş desteği verilmektedir. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda kuruluş desteğine 10 bin TL daha ilave edilecektir.
 
Ayrıca destek kapsamında personel giderlerine de işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi şartıyla 3 yıl boyunca çalışanı olduğu her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin iş verene toplam maliyeti tutarı kadar destek sağlanıyor. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren tüm işletmeler iş kurma desteğinden yararlanabilecektir.
 
İmalatçılara yönelik olan İş Geliştirme Desteği
 
İş Geliştirme Desteği kapsamında ise girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde yüzde 80 destek oranı ile geri ödemeli olarak destek sağlanmaktadır. Destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 3 yıl öncesinde kurmuş ve İleri Girişimci Eğitimini tamamlamış olan girişimciler başvuru yapmakta girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave edilmektedir.
 
Destek kapsamında işletmenin personel giderleri, makine-teçhizat ve kalıp giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderlerine (eğitim, danışmanlık ve yönderlik, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) destek sağlanmaktadır.
 
Destek Programı kapsamından NACE Rev. 2’ye göre; C -İmalat, 61-Telekomünikasyon,
62-Bilgisayar Programlama, Danışmanlık ve İlgili Faaliyetler, 63-Bilgi Hizmet Faaliyetleri,
72-Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler iş geliştirme desteğinden yararlanabilecektir.
 
Geri ödemeli olan bu destek programında destekler için herhangi bir faiz ve komisyon uygulanmayacak olup işletmelerin geri ödemeleri 36 aylık program süresi sonunda başlayacaktır.
 
Destek Programına Başvuru Takvimi şu şekilde uygulanacaktır.
 
İş Kurma Desteğine başvurular sürekli açık olacak. İş Geliştirme Desteği’ne ise yılda belirli dönemlerde başvuru alınacak. İlk dönem başvurular 10 Mayıs – 28 Haziran 2024 tarihleri arasında olacak. İş geliştirme desteği kapsamında alınan başvurular, kurul ve jüri değerlendirmesi sonucuna göre sıralanacak ve desteklemeye hak kazananlar ilan edilecektir. Yılda 3 dönem iş geliştirme desteği için başvuru alınacak olup, projesi yeterli puanı alamayan veya reddedilen girişimciler şartları sağlaması durumunda daha sonraki başvuru dönemlerinde yeniden başvurabileceklerdir.
 
Daha detaylı bilgiye KOSGEB Müdürlüğü ile irtibata geçilerek veya www.kosgeb.gov.tr
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.