Karaman Belediyesi Bayram Hazırlıklarını Tamamladı

Yayın: 14 Haziran 2024 - Cuma - Güncelleme: 14.06.2024 12:39:00
Editör - Administrator
Okuma Süresi: 6 dk.
Google News
Kurban Bayramı’nın huzur içinde geçirilmesi ve herhangi bir problem yaşanmaması için hazırlıklarını tamamlayan Karaman Belediyesi, bayram süresince tüm ekipleriyle hizmet vermeye devam edecek. Vatandaşlar ihtiyaç doğrultusunda taleplerini, belediyenin 444 25 70 nolu Çağrı Merkezine bildirebilecekler.
 
Karaman Belediyesi’nde bayramlaşma programı ise, bayramın ikinci günü olan 17 Haziran Pazartesi günü saat 14.00’de belediye hizmet binasında gerçekleştirilecek.
 
Kurban Satışı İki Bölgede Yapılacak
 
Karaman’da kurban satışı iki farklı bölgede yapılacak. Daha önce yeni stadyum karşısındaki alana kurulan kurban satış yeri, bu yıl Hamidiye Mahallesi 1969 Sokak’taki eski hayvan pazarı ve eski mezbahanın olduğu yerde kurulacak. Diğer kurban satış alanı, Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesi 949. Sokak ile 899. Sokak arasındaki yerinde devam edecek. Kurban satış alanında satıcılara yönelik yer tahsis işlemleri tamamlanırken, vatandaşlar alanda hizmet veren belediye görevlilerine aldıkları kurbanlıklarını muayene ettirebilecekler. Kurbanlıkların sağlık ve belge kontrolleri de yine ekiplerce yapılacak.
 
Kurban Kesim Yerleri Belirlendi
 
Kurbanlıkların temiz ve hijyenik koşullarda kesim işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli tedbirleri alan Karaman Belediyesi, kurban kesimi için 12 farklı nokta belirledi. Bu kapsamda; Başakşehir Mahallesi'nde 2. etap TOKİ alışveriş merkezinin yanındaki otopark alanı, Elmaşehir Mahallesi'nde 1. etap TOKİ Alışveriş merkezinin yanı, Yunuskent Mahallesi'nde İmam-ı Azam Camii yanında kurulan araba pazarı, Alişahane Mahallesi Perşembe pazarındaki balıkçıların olduğu yer, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Pazartesi pazarındaki balıkçıların olduğu yer, Çeltek Mahallesi Kazalpa Meydanı, Gevher Hatun Mahallesi 1875. Sokak’ta Doğanay Kooperatifi altı, 4. TOKİ ile 5.TOKİ 2263 ve 2265 sokak arası, Başakşehir Mahallesi 3. TOKİ 2000. Sokak, Sümer Mahallesi kapalı pazar yeri, Yunus Emre Mahallesi 7. TOKİ 1. ve 2. kısım arası ortak kullanım alanı ile yine 7. TOKİ 3. ve 6. kısım ortak kullanım alanında vatandaşlar kurban kesim işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Bu yerlerin dışında kesim yapılmasına kesinlikle izin verilmeyecek.
 
Belediye Ekipleri 24 Saat Mesaide Olacak
 
Karaman Belediyesi’ne bağlı ekipler, vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmesi için bayram tatili boyunca görevlerinin başında olacak.
Zabıta Müdürlüğü; Kurban satış alanı ve gıda satışı yapılan yerlerde denetimlerine devam edecek.
 
Temizlik İşleri Müdürlüğü; Vatandaşlara kurban için poşet dağıtımı ile kesim noktalarında bayram süresince temizlik ve ilaçlama faaliyetinde bulunacak.
Mezarlıklar Müdürlüğü; Bayram öncesinde mezarlıklarda bakım, onarım ve temizlik çalışması gerçekleştirildi. Arife günü de her yıl olduğu gibi Kur’an-ı Kerim okutulmaya devam edilecek.
Veteriner İşleri Müdürlüğü; Kurban satışı ve kesimi yapılacak olan alanların düzenlenmesi ve kontrolü noktasında gerekli tedbirlerini aldı.
Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü; Vatandaşların bayram ziyaretlerini yapmaları ve ulaşım ihtiyaçlarını gidermek için seferlerine devam edecek.
İtfaiye Müdürlüğü; araç ve gereçlerinin bakımını yaparak her hangi bir yangın ve kaza durumuna anında müdahale edebilmek için hazır durumda bekleyecek.
Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri de yine ihtiyaç doğrultusunda görevlerinin başında olacak.
 
Bayramda Nöbetçi Fırınlar
 
4 gün sürecek Kurban Bayramı’nda ilk gün; Cumhuriyet Mahallesi Özdem Ekmek 1, Hamidiye Mahallesi Özdem Ekmek 2, Zembilli Ali Efendi Mahallesi Özdem Ekmek 3, İbrahim Hakkı Konyalı Mahallesi Özen Ekmek ve Alacasuluk Mahallesi Halkım Ekmek.
 
Bayramın 2. Günü; Cumhuriyet Mahallesi Özdem Ekmek 1, Hamidiye Mahallesi Özdem Ekmek 2, Zembilli Ali Efendi Mahallesi Özdem Ekmek 3, İbrahim Hakkı Konyalı Mahallesi Özen Ekmek ve Alacasuluk Mahallesi Halkım Ekmek, Yeni Mahalle Altın Ekmek, Cedit Mahallesi Birlik Ekmek ve Mahmudiye Mahallesi Eyvaztekin.
 
Bayramın 3. Günü; Cumhuriyet Mahallesi Özdem Ekmek 1, Hamidiye Mahallesi Özdem Ekmek 2, Zembilli Ali Efendi Mahallesi Özdem Ekmek 3, İbrahim Hakkı Konyalı Mahallesi Özen Ekmek ve Alacasuluk Mahallesi Halkım Ekmek, Yenimahalle Altın Ekmek, Cedit Mahallesi Birlik Ekmek ve Mahmudiye Mahallesi Eyvaztekin, Hisar Mahallesi Taş Değirmen, Seki Çeşme Mahallesi Trabzon Ekmek ve Kırbağı Mahallesi Ayyıldız Ekmek.
 
Bayramın 4. Günü; Cumhuriyet Mahallesi Özdem Ekmek 1, Hamidiye Mahallesi Özdem Ekmek 2, Zembilli Ali Efendi Mahallesi Özdem Ekmek 3, İbrahim Hakkı Konyalı Mahallesi Özen Ekmek ve Alacasuluk Mahallesi Halkım Ekmek, Yeni Mahalle Altın Ekmek, Cedit Mahallesi Birlik Ekmek ve Mahmudiye Mahallesi Eyvaztekin, Hisar Mahallesi Taş Değirmen, Seki Çeşme Mahallesi Trabzon Ekmek, Kırbağı Mahallesi Ayyıldız Ekmek, Yenimahalle Aknil Ekmek, İmaret Mahallesi Ekmek Teknesi, Sümer Mahallesi Hünkar Ekmek ve Ziya Gökalp Mahallesi Somuncu Baba fırınları nöbetçi olacak.
 
Belediyede Bayramlaşma Bayramın 2. Günü
 
Karaman Belediyesi’nde bayramlaşma programı, bayramın ikinci günü olan 17 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, vatandaşların Kurban Bayramını tebrik ederek; belediye hizmet binasında, saat 14.00’de başlayacak olan bayramlaşma programına tüm Karaman halkını davet etti.
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.