Buğday Ürününde Kuraklık, Sigorta Kapsamında

Ekonomi Yayın: 14 Ocak 2017 - Cumartesi - Güncelleme: 14.01.2017 11:10:07
Editör - Administrator
Okuma Süresi: 2 dk.
Google News

2017 yılında TARSİM(Tarım Sigortaları Havuzu) tarafından buğday ürünü İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamına alınmıştır. Buğday; başta kuraklık olmak üzere don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı verim kaybına karşı isteğe bağlı olarak güvence altına alınabilecektir.  Kuraklık sigortası 2017 yılı için sadece buğday ürününde daneyi, tohumluğu ve sap unsurunu teminat altına almaktadır. Buğdayda kuraklık sigorta priminin % 60 ı devlet tarafından desteklenmektedir. Çiftçilerimizin kuraklık sigortası yaptırabilmeleri için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. Buğdayda Kuraklık Sigortası için çiftçilerimizin ÇKS bildiriminde buğday ürününü kuru olarak beyan etmesi esastır. Kuraklık sigortası için son başvuru poliçe tarihi 28 Şubat 2017 olup, bu tarihe kadar yetkili sigorta şirketlerinin acentelerinden herhangi birine başvuruda bulunarak sigorta yaptırılabilecektir. 
2017 yılında buğdayda kuraklık riskinin TARSİM kapsamına alınması ile ilgili olarak İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda çiftçilerimize yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. 12 Ocak 2017 Perşembe günü düzenlenen bilgilendirme toplantısına, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürleri, teknik personel ve çok sayıda çiftçimiz katıldı. Toplantıda TARSİM Konya Bölge Müdürü Mehmet Halis YAMAK tarafından Buğdayda İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası hakkında bir sunum yapıldı. TARSİM tarafından 2017 yılında uygulanacak diğer sigorta paketleri hakkında da bilgiler veren Bölge Müdürü YAMAK, sunumunun ardından çiftçilerimizden gelen soruları yanıtladı.  

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.