Bir lider doğuyor, Savaş Kalaycı

Yayın: 03 Nisan 2024 - Çarşamba - Güncelleme: 03.04.2024 15:45:00
Editör - Administrator
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News
Gazeteci Hüseyin Ölger, Seçimden önce 8 Şubat tarihinde Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’yı gündemine alarak “Bir Lider doğuyor” manşetini atmıştı.
 
Tabii o günler de seçimde %50 alacağı bilinmeyen Savaş Kalaycı için çok uçuk bir manşet gibi görünüyordu. Ama ne var ki bugün net bir şekilde görülüyor ki Evet Bir Lider doğuyor.
 
Gazeteci Hüseyin Ölger o günkü manşetini ve bugünkü gelişmeleri bir araya getirdi.
 
İşte Hüseyin Ölger’in o değerlendirmesi
 
Türk siyaseti öyle bir alan ki Bazen hiç beklenmedik yerden beklenmedik isimleri Lider olarak halkın önüne koyar.
Türk Milleti; Kurtuluş Savaşında, Cephelerde Kahramanlık gösteren İsmet İnönü gibi bir komutanın Oğlu olan Erdal İnönü’ye Liderlik yetkisi vermezken, Isparta’nın İslam Köyünde ki bir çobanı “Baba” lakabıyla siyasi bir lider haline getirir.
 
Liderlik Parayla alınan bir şey değil, kişinin karakter ve yönetme şeklinden çıkan bir önder vasfıdır. Halkıyla hemhal olan, halkın gönlünde ne geçiyorsa onu verebilen bir kişi halkına liderlik yapabilir.
Bunu yaparken de önceki haberde belirttiğimiz gibi davranış ve hitabet en önemli faktörlerden ikisidir.
 
Davranışlarınız ve Hitabetinizle; Halkınıza İnandığınızı inandırabiliyorsanız. Monoton olan teşkilatınıza kendi heyecanınızı aktarabiliyorsanız işte o zaman bir Lidersiniz.
 
Savaş Kalaycı işte bunu başardı.
 
Önceki seçimde yaklaşık Bin oyla kazandığı seçimi bugün %50 civarlarına çıkarıyorsa bu Liderlik Özelliğidir.
 
Dikkat ederseniz diğer rakipler dünya kadar proje vaad ederken, Savaş Kalaycı son hafta yayınladığı hariç neredeyse hiçbir Proje vaad etmedi.
 
Peki ne yaptı? Sadece Kendisinin inandığı şeye önce yol arkadaşlarını daha sonra da halkı inandırdı.
 
Hatırlarsanız Seçim başlamadan önce sürekli %70 alacağız demişti. Bu rakama önce Kendisi İnandı ve sonra İnandırdı.
 
Rakiplerini ezip geçeceğine hep inanıyordu. Cengiz Han’ın “Benim kazanmam yeterli değil! Diğerlerinin hepsi kaybetmelidir.” Dediği gibi kendisini inandırdı.
 
Seçim çalışmalarında halkla olan kucaklaşması ise tam anlamıyla harikaydı. O gün yaptığımız haberde de özellikle belirttik. Özel bir ders mi alıyor diye.
 
Hayır bu özel bir ders değil Liderlik vasfının bir refleksiydi.
 
O gün “Bir lider Doğuyor” dediğimiz de bizi eleştirenler tabii ki olmuştu. “Çok abartıyorsun bu Savaş’ta ne buluyorsun” gibi söylemler olmuştu ama biz o gün inanarak ve kendisinden etkilenerek o manşeti atmıştık, Bugün de manşetimizin arkasındayız ve çok net söylüyoruz; Evet, Bir Lider Doğdu.!
 
Karşısına aldığı medyaya rağmen, Karşısına aldığı İktidar gücüne rağmen %50 oy almak bir Liderin özelliğidir.
 
Şunu diyebilirsiniz.
 
Efendim Ekonomik kriz, Emeklilerin tepkisi, İktidara ders vermek. Vs. vs. vardı diyebilirsiniz.
 
Bunlar az da olsa sebep olabilir ama kusura bakmayın da Türkiye genelinde CHP bunu fırsata çevirirken neden Karaman’da Savaş Kalaycı fırsata çevirdi.
 
AK Parti’ye tepki gösteriyorsan oy vereceğin parti CHP olması gerekirken neden Savaş Kalaycı?
 
Nelson Mandela diyor ki; “En temel soru, neyin en iyi olduğu değil, neyin en iyi olduğuna kimin karar vereceğidir.”
 
Savaş Kalaycı’nın en iyi olduğuna kim karar verdi?
 
Halka buna kim inandırdı.?
 
İşte bunu yapan Savaş Kalaycı’dır ve bu onun Liderlik özeliğinden geliyor.
 
Vel Hasıl Kelam…
 
Savaş Kalaycı 2. Dönem Belediye Başkanı oldu, belki de önümüzdeki genel seçimlerde Milletvekili adayı olacak bilemeyiz. Ama Vekil adayı olursa eğer bunu da rahat başaracağına inanıyorum.
Bakalım zaman ne gösterecek. Savaş Kalaycı Liderlik vasfını çabuk bitirir mi yoksa uzun süre bunu muhafaza edebilir mi hep beraber göreceğiz.
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.